Bądźmy bezpieczni w sieci

26 lutego 2024

Już od kilku lat w naszej szkole obchody Dnia Bezpiecznego Internetu połaczone są z Europejskimi obchodami Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Na początku trochę teorii:

"Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024."
                                                                                                                                                                                                                                                                       Źródło: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

"Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony na dzień 28 stycznia przez Komitet Ministrów Rady Europy. Obchodzony jest w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta, jest najstarszym aktem prawnym o  zasięgu międzynarodowym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

Dzień Ochrony Danych Osobowych ma zwrócić uwagę wszystkich obywateli państw Europy na kwestie związane z ochroną danych i przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy w tym zakresie."
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Źródło: https://uodo.gov.pl

Z tej okazji w naszej szkole wiele się działo. Przygotowano wystawkę tematyczną. W klasach starszych przeprowadzono zajęcia edukacyjne pod hasłem "Jak rozpoznać fake newsy?", z kolei klasy młodsze  przeszły kurs bezpieczeństwa w sieci w "Internetowej szkole słonia Spacjusza". Zorganizowano konkurs "Bezpiecznie Tu i Tam", kampanię informacyjną "Chronię swoje dane w Internecie". Były lekcje online: "Sieciaki - poznaj bezpieczny Internet", "Sok pomarańczowy i dezinformacja...co mają wspólnego?". Lekcja multimedialna w Multikinie w Jaworznie - "Czy dzieci są bezpieczne w sieci?". Ponadto uczniowie klasy 3b i 4b przygotowali przedstawienie teatralne pt. "Czerwony Kapturek szuka księcia".

Mamy nadzieję, że te wszystkie działania podjęte w ramach DBI i ODO przyczynią się do bezpieczeństwa naszych uczniów.

• Powiększ zdjęcie DBI

DBI