Procedura zwolnień z zajęć wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 6

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 października 2015

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017r. w sprawie  oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2017 poz. 1534).

Procedura postępowania:

  1. Ustala się możliwości zwolnienia ucznia z uczestnictwa lub wykonywania określonych ćwiczeń w ramach zajęć wychowania fizycznego:

a) w przypadku, gdy uczeń uskarża się na dolegliwości zdrowotne, zwalnia się go w danym dniu z wykonywania planowanych ćwiczeń, informując o tym jego rodziców (opiekunów),

b) w wyjątkowych sytuacjach (doraźnych) mogą zwolnić ucznia z uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego w danym dniu rodzice (opiekunowie prawni) poprzez pisemną informację rodziców wg wzoru (zał.nr 1) złożoną do wychowawcy oddziału lub nauczyciela wychowania fizycznego,

c) istnieje możliwość zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, którego podstawą jest opinia lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia ćwiczeń wskazująca, jakich ćwiczeń fizycznych (czy też – jakiego rodzaju ćwiczeń) ten uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres (zał. 1 a). W tym przypadku uczeń uczestniczy w realizacji zajęć wychowania fizycznego z ograniczeniem wykonywania niektórych, wskazanych przez lekarza ćwiczeń fizycznych. Uczeń ten jest przez nauczyciela oceniany i klasyfikowany. Jednocześnie nauczyciel wychowania fizycznego jest obowiązany dostosować wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia oceny klasyfikacyjnej do indywidualnych potrzeb i możliwości określonych w opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, wydanej przez lekarza. Zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii lekarskiej dokonuje dyrektor szkoły,

d) istnieje możliwość całkowitego zwolnienia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego. Zwolnienia dokonuje dyrektor szkoły na podstawie opinii lekarza o braku możliwości uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego, przez okres wskazany w tej opinii (zał. 1 b). W tym przypadku uczeń nie uczęszcza na zajęcia wychowania fizycznego i przez okres zwolnienia nie jest z nich oceniany. Jeżeli okres zwolnienia z realizacji zajęć wychowania fizycznego uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, uczeń nie podlega klasyfikacji, natomiast w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

2. Opinię lekarską, o której mowa w pkt 1 lit. c, d rodzice (opiekunowie prawni) przekazują niezwłocznie do sekretariatu szkoły. Na jej podstawie dyrektor wydaje pisemne zwolnienie ucznia:

a) z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, którego podstawą jest opinia lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia ćwiczeń wskazująca, jakich ćwiczeń fizycznych (czy też – jakiego rodzaju ćwiczeń) ten uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres (zał. nr 2),

b) z realizacji zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii lekarza o braku możliwości uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego, przez okres wskazany w tej opinii (zał. nr 3).

3. O zwolnieniu ucznia z zajęć, o którym mowa w pkt 1 lit. c, d poinformowany zostaje rodzic ucznia, nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca ucznia. Fakt przyjęcia informacji do wiadomości potwierdzają podpisem złożonym na zwolnieniu: rodzic, nauczyciel, wychowawca.

4. W przypadku zwolnienia, o którym mowa w pkt 1 lit.c nauczyciel prowadzący zajęcia wychowania fizycznego z uczniem, niezwłocznie opracowuje na piśmie wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia oceny klasyfikacyjnej dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości określonych w opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, wydanej przez lekarza. Z opracowanymi wymaganiami nauczyciel wychowania fizycznego zapoznaje ucznia i rodziców oraz przechowuje
w dokumentacji nauczania (kopię przekazuje do pedagoga szkolnego).

5. Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego może w trakcie ich trwania przebywać w świetlicy szkolnej ( po uzgodnieniu z rodzicami i wychowawcą oddziału). W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami ucznia w danym dniu rodzice mogą wyrazić zgodę na późniejsze rozpoczęcie lub wcześniejsze zakończenie zajęć w danym dniu przez ich dziecko na podstawie pisemnego oświadczenia złożonego do wychowawcy oddziału (zał. nr 4) .

6. Uczeń zwalniany z zajęć do domu w przypadku, o którym mowa w pkt 1 b ma odznaczane w dzienniku nieobecności usprawiedliwione, w przypadku, o którym mowa w pkt 1 d ma odznaczane w dzienniku zwolnienie (zw.), którego nie wlicza się do ogólnej frekwencji ucznia, pozostającemu w świetlicy nie wykazuje się absencji, ale zaznacza się w dzienniku „ś”.

7. Z niniejszą procedurą zapoznaje uczniów nauczyciel wychowania fizycznego na pierwszych zajęciach w danym roku szkolnym, natomiast wychowawca oddziału rodziców (opiekunów) na pierwszym zebraniu z rodzicami.

8. Procedura obowiązuje od 1 września 2017 r.
Traci ważność procedura z 1 września 2015 r..
Procedurę wprowadzono Zarządzeniem dyrektora szkoły  z dnia  1 września 2017 r.

Pliki do pobrania