Kartka z historii szkoły

Ora et Labora
czyli
„ Módl się i pracuj ”

Takie było przesłanie skierowane do przyszłych uczniów szkoły. Trzy litery „O, E, L” przypominające klamry, umieszczono na krawędziach zewnętrznych ścian budynku. Historia szkoły zaczyna się w roku 1910, kiedy to rozpoczęła się jej budowa. Patronat nad budową objęło Gwarectwo Jaworznickich Kopalń Węgla, a prace budowlane zlecono Przedsiębiorstwu Budowlanemu Michała Guzikowskiego i Pawła Hanauska. Pod koniec 1912 roku ukończono budowę szkoły.
Budynek oraz jego standard był jak na ówczesne czasy bardzo nowoczesny. Miał 36 m długości ,20 m szerokości i był dwupiętrowy. Jako budulec zastosowano czerwoną cegłę, a ściany zewnętrzne dodatkowo urozmaicały zdobienia (dekoracyjna attyka, ozdobny gzyms, cokół w dolnej części budynku). Od strony ulicy nad facjatką umieszczono okazały zegar. Wewnątrz budynku w każdej części było po sześć sal, gabinet na pomoce naukowe i kancelaria dla kierownika szkoły.

W budynku miały funkcjonować dwie szkoły: męska i żeńska, stąd wybudowano po obu stronach osobne wejścia. Przed szkołą wyznaczono miejsce na boiska, wówczas nazywane polem do ćwiczeń gimnastycznych. Poza budynkiem wybudowano parterowy dom przeznaczony dla kierowników obu szkół (dzisiaj mieści się w nim świetlica szkolna). Normalna nauka rozpoczęła się dopiero w roku szkolnym 1913/14. Funkcjonowanie szkół w budynku i zmiany organizacyjne:

• 1913-1921 - Szkoła Ludowa 4-klasowa (męska i żeńska),
  • 1921-1922 - Szkoła Ludowa 5-klasowa (męska i żeńska),
  • 1923 - Szkoła Ludowa 6-klasowa (męska),
  • 1924 - Szkoła Ludowa 6-klasowa (żeńska),
  • 1925 – Publiczna Szkoła Powszechna (żeńska) im. Św. Barbary,
  • 1925 - Publiczna Szkoła Powszechna (męska) im. św. Jana Kantego,
  • 1927 - Publiczna Szkoła Powszechna (męska)- 7-klasowa,
  • 1928 - Publiczna Szkoła Powszechna (żeńska) 7-letnia,
  • 1935 - Szkoła Powszechna nr 5 (żeńska),
  • 1935 - Szkoła Powszechna nr 6 (męska),
  • 1939-45 - Szkoła Ludowa z językiem polskim wykładowym,
  • 1945-54 - Szkoła Podstawowa nr 5 (żeńska),
  • 1945-54 - Szkoła Podstawowa nr 6 (męska),
  • 1945-47 - Prywatne Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne,
  • 1947- 53 Państwowe Gimnazjum Handlowe,
  • 1954 - połączenie szkół nr 5 i nr 6,
    utworzenie Szkoły Podstawowej nr 6,
  • 1959 - Zasadnicza Szkoła Handlowa dla Dorosłych Pracujących,
  • 1961 - Szkoła Podstawowa nr 6 (8-klasowa),
  • 1990 - adaptacja budynku przy ulicy Lipowej dla potrzeb szkoły i funkcjonowanie w nim do roku 2001,
  • 1999/2000- reforma szkolnictwa i ponowna lokalizacja Szkoły Podstawowej nr 6 w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej
  • 1września 2012r ponowne przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 6  do budynku przy ulicy Lipowej 24

Szanowne grono dyrektorów SP6:

Kazimierz Majcherek -
pierwszy dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Jaworznie

Pani mgr Maria Pieczara, nauczycielka geografii
w tejże placówce oświatowej."

Pani mgr Teresa Pasek, nauczycielka biologii
w tejże placówce.

Pani mgr Elżbieta Fudro,
nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i informatyki.

Pani mgr Jadwiga Szwed obecna dyrektor szkoły,
nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.