Wycieczka do Tarnowskich Gór

29 listopada 2023

28 listopada br. uczniowie klas 5a, b i c ...

uczestniczyli w wycieczce do Tarnowskich Gór i Świerklańca.

Dziewczęta i chłopcy zwiedzali zabytkową kopalnię rud srebra, cynku i ołowiu oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Dowiedzieli się jak wyglądała praca górnika dawniej i dziś. Jakie panowały i panują warunki pod ziemią. Jak ciężką pracę wykonywali mieszkańcy Tarnowskich Gór i okolic, i że ówcześni rówieśnicy również musieli pracować po 10 godzin dziennie przy segregacji i wydobywaniu na powierzchnię rudy.

Wiedzą już teraz skąd nazwa Tarnowskie Góry, chociaż miasto nie leży w górach i blisko Tarnowa, dlaczego Św. Barbara jest patronką górników i, że właśnie z Tarnowskich Gór wywodzi się kult Św. Barbary.

Mieli okazję usłyszeć Skarbnika; na szczęście nikt nie został przez niego ukarany.

Podróżowali łodziami w kopalni i sztolni słuchając legend i ciekawostek związanych z historią okolic i miejsc, które zwiedzali. Kto był bardziej spostrzegawczy i słuchał przewodnika mógł dostrzec śpiące nietoperze, grzyby i rośliny występujące pod ziemią.

W zabytkowym Parku w Świerklańcu z uwagi na zimową aurę i pierwszy śnieg chętni rzucali się śnieżkami, lepili kule śniegowe i bałwana. Było bardzo wiele śmiechu i gwaru.

Z wycieczki wracali bardzo zmęczeni, ale z wielką ilością wrażeń i wiadomości, ze skarbami w plecakach i ciekawostkami w głowach.

CIESZYMY SIĘ Z WYCIECZKI

Uczniowie 5a, b, c