Tydzień Edukacji Globalnej

3 grudnia 2021

Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się zwykle w trzecim tygodniu listopada. W tym roku obchodziliśmy go po raz 23. pod hasłem „Działajmy razem! To nasz wspólny świat”. Celem edukacji globalnej jest m.in.: uświadamianie istniejących zjawisk na świecie i współzależności łączących miejsca i ludzi, przełamywanie istniejących stereotypów, kształtowanie krytycznego myślenia.

W tegorocznym programie obchodów TEG znalazły się działania tj.:

- zajęcia edukacyjne „Zmiany klimatu a migracje ludzi” (kl. 7a,7b,7c)

- rozmowy, dyskusje na temat zmian klimatu (w ramach zajęć z wychowawcą, zajęć przedmiotowych)
- „Miesiąc dla klimatu”- deklaracje klas, jakie działania podejmą przez miesiąc, aby ograniczyć niekorzystny wpływ na środowisko

- spotkanie on-line „Fashion Revolution” z Julią Pyzińską zorganizowane w ramach Festiwalu TEG „Świat w szkole, szkoła w świecie”

- dla najmłodszych czytanie opowiadań związanych z ww. wydarzeniem (podczas zajęć świetlicowych)

- ogólnodostępna gazetka szkolna nt. zrównoważonego rozwoju

- krótkie spoty/ filmiki informujące o zmianach klimatu, które były dostępne w formie kodów QR
- quizy on-line oraz kahoot! „Jak mogę dbać o środowisko?” (gry dostępne dla wszystkich uczniów)

Wszystkie działania podejmowane w ramach TEG mają na celu zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich odpowiedzialnych postaw, umiejętności współpracy.