Kartka z historii szkoły

Ora et Labora
czyli
„ Módl się i pracuj ”

Takie było przesłanie skierowane do przyszłych uczniów szkoły. Trzy litery „O, E, L” przypominające klamry, umieszczono na krawędziach zewnętrznych ścian budynku. Historia szkoły zaczyna się w roku 1910, kiedy to rozpoczęła się jej budowa. Patronat nad budową objęło Gwarectwo Jaworznickich Kopalń Węgla, a prace budowlane zlecono Przedsiębiorstwu Budowlanemu Michała Guzikowskiego i Pawła Hanauska. Pod koniec 1912 roku ukończono budowę szkoły.
Budynek oraz jego standard był jak na ówczesne czasy bardzo nowoczesny. Miał 36 m długości ,20 m szerokości i był dwupiętrowy. Jako budulec zastosowano czerwoną cegłę, a ściany zewnętrzne dodatkowo urozmaicały zdobienia (dekoracyjna attyka, ozdobny gzyms, cokół w dolnej części budynku). Od strony ulicy nad facjatką umieszczono okazały zegar. Wewnątrz budynku w każdej części było po sześć sal, gabinet na pomoce naukowe i kancelaria dla kierownika szkoły.

Czytaj więcej o: Kartka z historii szkoły